Ali Şahin Site Logo
Menü

Yeni Türkiye (5) Dış Dünyada itibar Sahibi Türkiye

İçeride yakaladığı ekonomik dinamizm, sosyal barış ve genişleyen özgürlük alanlarıyla birlikte Türkiye’nin uluslararası arenada itibarı Cumhuriyet tarihinin en üst seviyelerine çıkmıştır. Türkiye bu süreçte ilk kez BM Güvenlik Konseyi üyeliğine seçilirken, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliği gibi uluslararası örgütlerin başkanlığını ve temsilini başarıyla yürütmüştür.


Türk pasaportunun ve vatandaşlığının itibarı dış dünyada önem ve değer kazanmıştır. “One Minute” çıkışı ile Türkiye ve Başbakan Erdoğan bütün İslam Aleminin sempati ve desteğini kazanmış İslam Coğrafyasında Türkiye’nin nüfuzu zirve noktaya taşınmıştır. “One Minute” çıkışı İslam coğrafyasının şuur altındaki baş edilemez güç olarak yerleştirilmiş İsrail algısını yıkmış ve Erdoğan’ı Ortadoğu halkları nezdinde de lider konumuna taşımıştır. “One Minute” olayı ile beraber Türkiye’nin Ortadoğu üzerindeki nüfuzu perçinlenmiştir.


Dünyanın 17. Büyük ekonomisi olan ve 16. Büyük ekonomi olma yolunda olan Türkiye’nin itibarı Cumhuriyet tarihinin en üst seviyelerine yükselmiştir. Yeni Türkiye’yi tanımlayan Yunanlı gazeteci-yazar Vaggelis Papadopulos yazdığı Recep Tayyip Erdoğan isimli kitabında Erdoğan için “İflas etmiş ülkeyi 10 yıl içinde dünyanın üçüncü gücü hâline getirdi” derken, Selanik Aristotelios Üniversitesi Öğretim Üyesi Spiros Sfetas da, Erdoğan’ın bir “fenomen” haline geldiğini belirterek, “Keşke bizim de böyle bir siyasetçimiz, bir Erdoğan’ımız olsaydı” diyor.


Türkiye’nin düşman sıralamasında ilk sırada yer alan Yunan entelektüellerinin sahip olduğu Türkiye ve Erdoğan algısı Yeni Türkiye algısının sınırlarını ortaya koyması bakımından son derece anlamlı ve manidardır.


30 Eylül 2012 Pazar günü yapılan AK Parti 4. Büyük Olağan Kongresi’nde konuşan Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid el Gannuşi, ‘Artık Türkçe Tunus dillerinde okutulacak. Türkiye, bugün İslam Aleminin tam kalbinde ve yumuşak bir gücü temsil ediyor’ ifadeleriyle Ortadoğu’daki değişen ve büyüyen Türkiye algısını ve artan nüfuz gücünü ortaya koymaktadır.


Yine Türkiye dış dünyada itibarı son derece yüksek ve aynı zaman İslam Dünyası için de ilham kaynağı olan bir Türkiye’dir.

Kategoriler:
Makale

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.